Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016

Ηττημένος... ο καλύτερος!

Ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από τις Βρυξέλλες, αλλά θα μου προκαλέσει τεράστια έκπληξη αν δεν ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 σε μια εβδομάδα. Η Άντερλεχτ δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μια ευκαιρία της
προκοπής σ΄ όλο το 90λεπτο, σκόραρε χάρη στον... Ρομπέρτο και στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της πέταγαν τη μπάλα στα... περιστέρια, προκειμένου να κερδίσουν χρόνο. Την ίδια στιγμή οι Ερυθρόλευκοι, παρότι πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, είχαν δοκάρι, είχαν 2-3 σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν και τελικά εγκατέλειψαν το γήπεδο ηττημένοι.

Όμως η διαφορά ποιότητας που υπάρχει ανάμεσα στους δυο αντιπάλους δημιουργεί την αίσθηση πως η καλύτερη ομάδα θα είναι εκείνη που, στο τέλος της ημέρας, θα προκριθεί. Και η καλύτερη ομάδα είναι, αναμφισβήτητα, ο Ολυμπιακός. Ο Μάρκο Σίλβα ασφαλώς και θα περίμενε περισσότερα από τον Τζίμυ Ντουρμάζ στο ένας εναντίον ενός, ενώ και ο Σεμπά σπατάλησε ένα ολόκληρο 45λεπτο μέχρι να «πάρει μπροστά».

Με δεδομένη την διστακτικότητα του Σαλίνο να ανεβαίνει, τα άκρα της ομάδας υπολειτούργησαν. Απέμεναν ο Φορτούνης κι ο Ιντέγε ώστε οι πρωταθλητές να κινηθούν απειλητικά προς την εστία των γηπεδούχων, αλλά δεν έφταναν. Καθώς, μάλιστα, η Άντερλεχτ είχε φροντίσει να γεμίσει τον άξονα, ώστε να μη βρίσκουν χώρους οι Ερυθρόλευκοι.

Μετά το γκολ, στο 68΄, ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού επεδίωξε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με Τσόρι, Κασάμι και Πουλίδο, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Κι από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν ως πρώτο τους στόχο να διατηρήσουν το 1-0 κι όχι να ρισκάρουν προσπαθώντας για ένα δεύτερο γκολ, το τελικό αποτέλεσμα ήρθε μάλλον φυσιολογικά. Τώρα, τα σπουδαία την ερχόμενη Πέμπτη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», που είναι βέβαιο πως θα θυμίζει ηφαίστειο...