Κυριακή, 31 Αυγούστου 2014

Σκόνταψε στην ίδια πέτρα

Πέρσι ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη βαθμολογική απώλεια την 5η αγωνιστική, φέτος τη 2η. Κοινό στοιχείο: σκόνταψε και τις δυο φορές στην ίδια πέτρα, στο Αγρίνιο! Την προηγούμενη περίοδο ο Παναιτωλικός είχε μπει στο μάτι του Ολυμπιακού. Ήταν η ομάδα που του έκοψε πρώτη βαθμούς μετά το νικηφόρο σερί στις αρχές της περιόδου και η μοναδική που μέχρι το τέλος του χειμώνα, έως και τις 22 Φεβρουαρίου, δεν είχε δεχτεί γκολ από τους πρωταθλητές.
Φέτος ο Παναιτωλικός σκόραρε για πρώτη φορά στην ιστορία του ως γηπεδούχος κατά του Ολυμπιακού και για δεύτερη συνεχή χρονιά έγινε μία από τις ελάχιστες ομάδες που μπαίνουν στον δρόμο του κόκκινου οδοστρωτήρα και τον σταματούν. (Άλλωστε και στον δεύτερο γύρο της περασμένης περιόδου τον δυσκόλεψε στο Φάληρο, όταν προηγήθηκε 1-0 και τελικά ηττήθηκε 2-1). +/- Δείτε τη συνέχεια

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπλοκαρισμένος, είχε πρόβλημα στον άξονα και απειλήθηκε σοβαρά δυο φορές στο αρχικό 20λεπτο. Πρόσωπο της βραδιάς παραλίγο να γίνει για μια ακόμα φορά ο Κασάμι που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και πριν βγει στάλα ιδρώτας στη φανέλα του άνοιξε το σκορ και μαζί το δρόμο για τη νίκη με τις αρκετές ευκαιρίες που είχαν οι πρωταθλητές μετά το 0-1. Ήταν μια λύση, κυριολεκτικά από τα αποδυτήρια, στο επιθετικό πρόβλημα τού πρώτου ημιχρόνου που δεν λύθηκε ούτε με κάποιες ατομικές ενέργειες τού Διαμαντάκου ούτε με τα αρκετά δουλεμένα στημένα των ερυθρολεύκων. Αλλά μια λύση χωρίς συνέχεια.

Ο Κούσας είχε προειδοποιήσει με κεφαλιά σε μια από τις προωθήσεις του, στο 17΄. Ήταν η τροχιοδεικτική βολή των κανονικών πυρών που ήρθαν από τον ίδιο παίκτη στο 79΄ , ισοφαρίζοντας πάλι με κεφαλιά, όταν τον έχασε το κέντρο της ερυθρόλευκης άμυνας στην ανεμπόδιστη απογείωσή του.

Την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός άφηνε δυο βαθμούς στο Αγρίνιο, είχε έρθει στα δημοσιογραφικά γραφεία η πληροφορία ότι ο Κώστας Μήτρογλου βρίσκεται στην είσοδο του λιμανιού για την επιστροφή του στον Πειραιά. Το μεγάλο όπλο στην επίθεση του Ολυμπιακού επιστρέφει. Και αυτό δεν μπορεί παρά να είναι μια μεγάλη είδηση.

Κατά τα άλλα, η Καλλονή έδειξε χθες ότι μπορεί να είναι ωραία παντού. Έδωσε εξετάσεις την περασμένη περίοδο με επιτυχία στα ουδέτερα και έσωσε την κατηγορία, πέρασε στην πρεμιέρα με βαθμό από την Τούμπα και χθες, σε μια ιστορική ημέρα για το ποδόσφαιρο της Λέσβου, νίκησε και στο σπίτι της, την πρώτη φορά που μια ομάδα του νησιού έπαιξε στο έδαφος του για τη Σούπερ Λίγκ. Το άνετο 2-0 επί του Εργοτέλη δίνει ένα πρώτο θετικό δείγμα της Καλλονής για τη νέα περίοδο και μαζί αισιόδοξο μήνυμα για τη συνέχειά της στη μεγάλη κατηγορία.

Δεύτερο βήμα και για τον ΠΑΣ που μετά τη νίκη της πρεμιέρας από τον Ευρωπαίο Αστέρα, πήρε βαθμό χθες σε μια από τις δύσκολες έδρας της περασμένης περιόδου, στην Κομοτηνή. Ξεκίνημα που βάζει καλές βάσεις για του στόχους του «Άγιαξ».

(Το άρθρο δημοσιεύεται στο Live Sport της Κυριακής)