Κυριακή, 17 Ιουλίου 2011

Ο Μαρκαριάν στον ημιτελικό!

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΡΟΥ, ΑΤΥΧΗ Η ΚΟΛΟΜΒΙΑ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ. Ο Κάρλος Τέβες ήταν ο μόνος που δεν κατάφερε να σκοράρει στη διαδικασία των πέναλτι (5-4 υπέρ της Ουρουγουάης, μετά το 1-1 στον κανονικό αγώνα και στην παράταση) κι έτσι η Αργεντινή αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κόπα Αμέρικα. Η Ουρουγουάη θα αντιμετωπίσει το εκπληκτικό Περού του («δικού» μας) Σέρχιο Μαρκαριάν που νίκησε στην παράταση 2-0 την Κολομβία!
+/- Δείτε περισσότερα

Ήρωας για την Ουρουγουάη ο τερματοφύλακάς της Φερνάντο Μουσλέρα που απέκρουσε το πέναλτι του Τέβες και αναδείχτηκε MVP του αγώνα.

Η Αργεντινή είχε ισοφαρίσει στο 18' με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν το γκολ του Πέρες στο 6΄, ο οποίος αποβλήθηκε στο 39΄. Με 10 έμεινε στο 87΄ και η Αργεντινή (αποβολή Μαστσεράνο).

Πέρασε ο Σέρχιο, άτυχη η Κολομβία

Στον άλλον προημιτελικό της ημέρας, το Περού του (τόσο «παρεξηγημένου» στην Ελλάδα Σέρχιο Μαρκαριάν) έκανε πάλι την έκπληξη νικώντας στην παράταση την Κολομβία 2-0 με δύο εκπληκτικά γκολ των Λομπατόν και Βάργκας στο 101` και το 112` αντίστοιχα.

Η Κολομβία έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 66` όταν ο Φαλκάο αστόχησε σε πέναλτι. Επίσης είχε δυο δοκάρια στο 68΄ με τον Μορένο βρήκε και στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα με τον Γκουαρίν.