Παρασκευή, 22 Ιουλίου 2011

Βήμα ανόδου για ΟΦΗ, 1-0 τον Λεβαδειακό

Βήμα για τη Σούπερ Λιγκ έκανε στην ουδέτερη Νέα Σμύρνη ο ΟΦΗ, νικώτας στη πρεμιέρα των ολέι οφ τον Λεβαδειακό 1-0. Η ομάδα της Κρήτης έφτασε στους επτά βαθμούς στην ειδική βαθμολογία, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στους 2. Στους 4 βαθμούς ανέβηκε η Δόξα που νίκησε στη Φυλή 1-0 τον Διαγόρα σε ένα ματς-παρωδία, που άργησε να αρχίσει 30΄ λεπτά επειδή οι διαιτητές είχαν μείνει απλήρωτοι!
+/- Δείτε περισσότερα

Στο ματς ΟΦΗ-Λεβαδειακό ο Τριτσώνης έδειξε την κόκκινη κάρτα σε δύο παίκτες, μία για κάθε ομάδα. Η πρώτη στον Ψωμά ο που έκανε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ της νίκης του ΟΦΗ (28΄ Κάλαϊτζιτς ) και τη δεύτερη στον Μπουλούτ στην ένταση του τελευταίου πεντάλεπτου. Οι νικητές ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο Λεβαδειακός πίεσε και είχε δύο δοκάρια.
ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Πίτσος, Μπούρμπος, Γεωργίου, Μπουλούτ, Βερόν, Κάλαϊτζιτς, Ρόβας (73' Ρούσεφ), Παπουλής (90'+ Ζαχαράκης), Ζορμπάς (73' Κατσικογιάννης), Καμπάνταης.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Τριποτσέρης, Ψωμάς, Μαχαίρας, Ταραλίδης (31' Λισγάρας), Μπεγκόνια (73' Ζουρούδης), Βασιλείου (46' Ναπολεόνι), Ντιμπαλά, Πόποβιτς.

Δόξα – Διαγόρας 1-0

Οι πιτσιρικάδες του Διαγόρα είχαν θέληση και αγωνιστικότητα, αλλά οι Δραμινοί ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με γκολ του Τσιμπλίδη στο 71’ με δύσκολο απευθείας φάουλ πολύ μακριά από την μεγάλη περιοχή -δίπλα στην πλάγια γραμμή αριστερά. Η μπάλα «κρέμασε» τον Χειμωνέτο και έτσι κρίθηκε το ματς.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Tοπαλίδης, Γελαδάρης, Πακάλτσης, Σιάκας, Χλωρός, Ν. Τσιμπλίδης, Ρούτσης, Καρακώστας, Κούμπρογλου, Βέρτζος, Ρ. Τσιμπλίδης

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Μιχάλης Τσιγρίνης): Σκόνδρας , Πεταυράκης , Αυγενικού , Τομάζος , Μπαούρης , Χειμωνέτος , Πράγκος , Χατζηκοσμάς , Μαριεττάκης , Καρπαθάκης , Πουλόπουλος.