Κυριακή, 17 Απριλίου 2011

Αβαντάζ τίτλου!

ΡΕΣΙΤΑΛ ΧΑΛΠΕΡΙΝ! Ο Ολυμπιακός παίρνει πρωτιά στην κανονική περίοδο (και… εσωτερική στην κούρσα του τίτλου) νικώντας για δεύτερη φορά αυτήν τη χρονιά τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις, που κρίθηκε στην παράταση, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 87-83 και ουσιαστικά «δένουν» την πρώτη θέση τγης κανινικής περιόδου.
+/- Δείτε περισσότερα

Κορυφαίος της συνάντησης ο Χαλπερίν (25 πόντους, 6τρ). Να πώς περιγράφει και κριτικάρει τον αγώνα το superbasket.gr:

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι που είχαμε χρόνια να δούμε, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη με 87-83 και να σφραγίσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Αν την Τετάρτη οι «ερυθρόλευκοι» κερδίσουν τον υποβιβασμένο Ηρακλή στο Ιβανόφειο, τότε θα γράψουν ιστορία αφού θα γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Α1 που θα τελειώσει τη σεζόν αήττητη…

Παρτίδα σκάκι

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε αυτό που περίμεναν άπαντες. Μια μεγάλη παρτίδα σκάκι από τους δυο καλύτερους προπονητές στην Ευρώπη. Κι έτσι έγινε. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε με μεγαλύτερη συγκέντρωση το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-4, αλλά γρήγορα, γρήγορα ο Ομπράντοβιτς έδωσε εντολή για να γυρίσει η άμυνα της ομάδας τους σε 3-2 ζώνη.

Οι πράσινοι την ετοίμαζαν καιρό αυτή την άμυνα κι αυτός ήταν ο λόγος που επέστρεψαν μειώνοντας αρχικά 14-11 (στο 7’14’’) και 16-15 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τα πάνω τους από την άμυνα και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήραν και προβάδισμα στο σκορ με καλάθι του Μπατίστ.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν ήρθε από την επίθεση, αλλά από την άμυνα. Ο Ίβκοβιτς ρίχνοντας στο παρκέ τον Γλυνιαδάκη βρήκε μεγάλες λύσεις αφού ο κρητικός σέντερ ήταν σπουδαίος . Με όπλο την καλή τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεχαν στον αιφνιδιασμό και μέσα σε 3’ έκαναν σερί 9-0 (25-17) παίρνοντας και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Για λίγο όμως, αφού στα επόμενα 3’20’’ ήταν η σειρά των παικτών του Ομπράντοβιτς να κυριαρχήσουν και να τρέξουν ένα σερί 10-0 παίρνοντας προβάδισμα (έξι συνεχόμενους πόντους ο Περπέρογλου). Το πράσινο σερί σταμάτησε ο Ζόραν Έρτσεγκ με γκολ – φάουλ και ως το τέλος του πρώτου μισού το ντέρμπι συνεχίστηκε.

Άναψαν τα αίματα…

Τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος, ο Μίλος Τεόντοσιτς μ’ ένα απίστευτο τρίποντο από τα οχτώ μέτρα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Ο Καλάθης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και προσπάθησε να ισοφαρίσει λίγο κάτω από το κέντρο κερδίζοντας φάουλ από τον Πελεκάνο. Ένα φάουλ που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών. Ο Καλάθης ευστόχησε σε μια βολή από τις τρεις σε νεκρό χρόνο, με τον Χριστοδούλου να χρεώνει τεχνική ποινή των «ερυθρόλευκο» πάγκο για διαμαρτυρία. Αρχικά φάνηκε ότι την έδωσε στον Τόμιτς που… στόλισε τον Τανατζή, αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από τον πάγκο του Ολυμπιακού έλειπε ο Βαγγέλης Αγγέλου που είχε αποβληθεί από τους διαιτητές.

Ξέσπασμα με Γκόρντον

Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές με τον Διαμαντίδη και με τον αρχηγό τους πήραν και πάλι προβάδισμα 34-36.

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά ο Μίλος Τεόντοσιτς αρχικά και ο Τζαμόν Γκόρντον στη συνέχεια άρχισαν να πυροβολούν έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικά ο Αμερικανός που πέτυχε δυο τρίποντα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (οι πράσινοι δεν μπορούσαν να κάνουν επαναφορά) ήταν απίστευτος βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες. Το σκορ έγινε 45-36 μόλις στο 21’27’’ και ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και πάλι χάρις στην ευστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6.75 με τους Τεόντοσιτς και Χαλπερίν να αναλαμβάνουν δράση. Στο 25’50’’ η διαφορά ανέβηκε στους 12 (54-42) αλλά και πάλι οι πράσινοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 54-48. Τότε ήταν που χτύπησε ο Ισραηλινός εις διπλούν.

Ο Χαλπερίν χρωστούσε ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι στον Ολυμπιακό και το έκανε στο πιο κρίσιμο σημείο. Ο Ισραηλινός για λίγα λεπτά έπαιζε μόνος του όλη την πράσινη άμυνα και τη νικούσε.

Μεγάλο φινάλε…

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά όπως γράψαμε και στον πρόλογο σε μια τόσο μεγάλη παρτίδα σκάκι και όταν υπάρχουν δέκα λεπτά δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ακολουθήσει.

Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των γηπεδούχων και τα συνεχόμενα λάθη τους και στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου επέστρεψαν για τα καλά, μειώνοντας σε 66-63. Σ’ εκείνο το σημείο, όπως και στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, μίλησε ο αρχηγός του Ολυμπιακού Θοδωρής Παπαλουκάς που με συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ομάδα του και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους οχτώ (73-65).

Και πάλι όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν κατέθεσαν τα όπλα. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο και ο Μπατίστ με τρομερό κάρφωμα μείωσαν σε 73-70 (2’35’’ πριν το τέλος) παγώνοντας το ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός είχε όμως προβάδισμα έξι πόντων αφού για να χάσει την πρωτιά έπρεπε να χάσει με τέσσερις πόντους από τους πράσινους.
Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του με το άγχος και την πίεση να είναι πλέον εμφανής στους παίκτες και των δυο ομάδων.

75’’ πριν το τέλος, ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Σάτο με φόλοου μείωσε 74-72. Ο Σπανούλης αστόχησε στην επίθεση του Ολυμπιακού απέναντι σε τέσσερις πράσινους και ο Διαμαντίδης ισοφάρισε 74-74 31’’ πριν το τέλος.

Παράταση…

Τότε κορυφώθηκε η παρτίδα του σκάκι, αφού οι πράσινοι ήθελαν νίκη με διαφορά τεσσάρων πόντων και άνω και ήταν εμφανές ότι θα είχαν και την επιλογή να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Οι πράσινοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Παπαλουκά και ο αρχηγός έκανε το σκορ 76-74 (26’’ πριν το τέλος).

Ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και όλοι θα ήθελαν να ξέρουν τι οδηγίες έδωσε στους παίκτες του. Η εντολή του «ερυθρόλευκου» πάγκου ήταν να γίνει φάουλ και ο Χαλπερίν το έκανε στον Διαμαντίδη που όμως πέτυχε και το καλάθι ισοφαρίζοντας 76-76 (15,8’’ πριν το τέλος). Τι θα έκανε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού; Αστόχησε στη βολή όπως αναμενόταν και η μπάλα κατέληξε και πάλι στα χέρια του ύστερα από σκαμπίλι του Μπατίστ. Αυτή τη φορά όμως ο Διαμαντίδης έκανε λάθος επιλογή που ο Παναθηναϊκός δεν την πλήρωσε. 5’’ πριν το τέλος ο διεθνής γκαρντ σούταρε για τρεις κι αν η μπάλα έμπαινε θα κέρδιζε μεν ο Παναθηναϊκός, αλλά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου θα την είχε ο Ολυμπιακός. Η μπάλα δεν μπήκε και ο Χαλπερίν αστόχησε σε μακρινό τρίποντο από το κέντρο. Το πόσο θολωμένος ήταν ο Διαμαντίδης φάνηκε που με το τέλος της κανονικής διάρκειας πήγε να δώσει συγχαρητήρια στους παίκτες του Ολυμπιακού (!) ενώ ο αγώνας είχε πάει σ παράταση.

Ασταμάτητος ο Χαλπερίν

Με το ξεκίνημα του έξτρα πεντάλεπτου… χτύπησε και πάλι ο Γιοτάμ Χαλπερίν με τρίποντο, αλλά ήταν εμφανές ότι τόσο οι κόκκινοι όσο και οι πράσινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό. Σπάνιο ντέρμπι, μεγάλο παιχνίδι, διαφήμιση του μπάσκετ.

Ο μόνος που δεν ίδρωνε το αυτί του ήταν ο Χαλπερίν. Ο Ισραηλινός χτύπησε και πάλι στο 42’ κλέβοντας την μπάλα και πετυχαίνοντας ένα εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό (81-76). Τη χαριστική βολή στους πράσινους έδωσε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης 2’ πριν το τέλος της παράτασης και στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού. Η διαφορά ανέβηκε στους εφτά και όλα τέλειωσαν. Το ΣΕΦ πήρε… φωτιά και οι πράσινοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν. 107’’ πριν το τέλος, ο Σπανούλης με μια βολή ανέβασε τη διαφορά στους οχτώ και συνολικά οι πράσινοι έπρεπε να καλύψουν διαφορά 11 πόντων. Αδύνατον.